Pēc zemeņu sezonas beigām pieredzējuši audzētāji ar saviem krūmiem dara šo: tā ir nākamās ražas garantija

Foto – Unsplash

Kamēr avenes vēl brangi ražo, zemenes pamazām norimstas. Lai tās pareizi uzturētu pēc ražas beigām un ieliktu pamatus nākamajai ražai, pēc ogu novākšanas jāparūpējas par saviem krūmiem.

Šai procedūrai ir jāizvēlas piemērots brīdis. Ideālākais laiks ir apmēram 2 līdz 3 nedēļas pēc tam, kad krūmiem vairs nav ogu. Tad ir jāņem labi ass dārza nazis vai dārza šķēres un jānoņem visi bojājumi, kā arī sausās, vājās lapas un zemeņu “ūsas”. Uz katra krūma pietiks, ja atstāsiet trīs spēcīgākās lapas un dažas ūsas.

Kā pareizi apgriezt zemenes?

Šai procedūrai jāizvēlas piemērots brīdis. Ideālais laiks ir 2–3 nedēļas pēc tam, kad krūmiem vairs neparādās ogas. Jāņem asināts dārza grieznes vai dārza šķēres un jānoņem visi bojāti, sausi, vāji lapas un ūsas. Uz katra krūma pietiks atstāt trīs spēcīgākās lapas un pāris ūsas.

Foto – Unsplash

Laistīšana un mulčēšana

Zemenes jau sāk veidot ziedpumpurus nākamajam gadam, tāpēc augsnei jābūt pietiekami mitrai. Krūmus jālaista līdz pat septembrim, vienu reizi nedēļā, ja laiks ir silts, un divas reizes nedēļā, ja ir karsts. Labāk to darīt no rīta un tā, lai ūdens neiekļūtu uz lapām. Augus var mulčēt ar sienu vai skaidām.

+30 grādi, liels mitrums, spiedīgs un sutīgs: meteorologs Toms Bricis komentē, cik ilgi Latvijā turēsies šādi laika apstākļi

Lasi vēl: Šauļu apgabalā nofilmēts iespaidīgs tornado, kas plosījies 4 minūtes un sasniedzis arī zemi (+ VIDEO)

Kā mēslot zemenes?

Kopumā līdz rudenim ir jāveic divas vai trīs mēslošanas. Pirmo mēslojumu izdara uzreiz pēc ogu novākšanas. Pēc trim nedēļām – otro. Ja augsne ir nabadzīga, tad rudens sākumā ir nepieciešams mēslot vēlreiz.

Foto – Unsplash

Pirmajai mēslošanai izmanto kompleksos minerālpreparātus ar fosforu, slāpekli un kāliju. Otrajā – universālo mēslojumu vai organiskos mēslošanas līdzekļus, piemēram, vistu mēslus vai labi gatavu kompostu. Rudens mēslošanai ir svarīgi nedot augam slāpekli, tāpēc labāk piemērots ir kālija sulfāts vai kālija salpetris. Rūpējieties par savām zemenēm, un tās atlīdzinās jums ar bagātīgu ražu.

“No turienes var arī neiznākt…”: nosaukta vieta Valmieras novadā, kur lāči apmetušies uz dzīvi un satikšanās ar tiem nav retums (+ VIDEO)